T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Acıpayam Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Acıpayam Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yoğun Bakım

Güncelleme Tarihi: 10/04/2019

                                                YOĞUN BAKIM SERVİSİ

. Eylül 2013 tarihinde yeni hastanede hizmet vermeye başlamıştır. İlk önce 4 yatakla hizmete açılmış olan Yoğun Bakım Servisi şuan 10 yatak olarak hizmete devam etmektedir.

. Acıpayam Devlet Hastanesi Yoğun Bakım servisi 5 yılı aşan tecrübeli uzman ekibi ile sizleri beklemektedir.

. Acıpayam Devlet Hastanesi 3. katta yoğun bakım servisi için ayrılmış olan özel alanda hizmet vermektedir. Eylül 2013 tarihinden beri Acıpayam ve çevre ilçelerde yaşayan hastalarına hizmet vermektedir.


yoğ1.jpg

.Yoğun bakım servisi Dahiliye ve Cerrahi Yoğun Bakım olmak üzere iki salondan oluşmaktadır.

yoğ2.jpg


.Yoğun Bakım Servisi 24 saat hastalarına hizmet vermektedir. Acil Servis, Ameliyathane, Klinikler(servisler) ve Diğer Hastaneler (112 aracılığı ile)’den hasta kabulü yapılmaktadır.

. Yoğun Bakım Servisinde; 1 adet tam zamanlı çalışmayan anestezi uzman hekimi, 3 adet dahiliye uzmanı, 1 adet Ortopedi uzmanı, 1 adet Genel Cerrahi uzmanı, 1 adet Üroloji uzmanı, 1 adet Göz doktoru, 1 adet Kardiyoloji uzmanı, 1 adet Enfeksiyon uzmanı,  8 Hemşire, 1 Ebe, 1 Tıbbı sekreter ve 1 temizlik personeli çalışmaktadır.

. Yoğun Bakım servisinde 10 adet MİNDRAY marka monitör, 10 adet tam elektronik yatağımız mevcuttur. Her yatak başında 12 çıkışlı elektrik prizi, merkezi oksijen ve aspirasyon sistemleri bulunmaktadır. Hastaların rahat etmeleri için, her yatak başında uzaktan  kumanda sistemi vardır.

Yoğun bakım servisinde; Nöbetçi nöbet yerini kesinlikle terk edemez.


yoğ3.jpg

. Yoğun Bakım servisinde bilgilendirme alanı mevcuttur. Hasta yakınlarına gerekli bilgilendirme yatışı yapan doktor tarafından bilgilendirme alanında yapılmaktadır.

.Yoğun bakım hastalarının, Genel durumları ve hastalıkları nedeniyle düşme riski yüksek olacaktır. Bu nedenle hastalar, yoğun bakımda yattığı sürece yataktan kalkmamalı, yardıma ihtiyacı olduğunda mutlaka yardım istemelidir. Yatakların kenar kollukları yattığı süre boyunca çekili durmalıdır.

.Yoğun Bakım Servisi içinde WC ler mevcuttur. Hastalarımız tuvalet ihtiyaçları için sağlık personeli eşliğinde tekerlekli sandalye ile götürülmektedir.

yoğ4.jpg

. Tanı ve tedavi için yapılacak tüm işlemlerden önce kimlik doğrulaması amacıyla Hasta kimlik tanımlayıcı  hasta bilekliği kullanılmaktdır.Yatan hasta bileklik barkodlarının mutlaka görünebilecek şekilde kolunda bulunması gerekmektedir.

. Hastalarımız sürekli hemşire gözetiminde olup monitör takibi yapılmaktadır.

Sabah tedavi ve pansumanlar yapılır, saatlik ANTler alınır, hasta temizlik bakımları yapılır, hasta yataklarının düzeni sağlanır. Doktor orderlarına göre eczaneden ilaç istemleri otomasyon üzerinden yapılır.

24 saat boyunca düzenli olarak hastaların saatlik takiplerinin hemşire gözlem kağıdına kayıt edilmesine devam edilir.

. Hastanın yatışına karar veren hekim tarafından yoğun bakım yatak ve cihaz durumu yoğun bakım sorumlu hekimi ile görüşülerek sorgulanır. Yatak ve cihaz durumuna göre hastanın yoğun bakıma kabulü planlanır

. Yoğun bakım ünitesine kabulü planlanan hasta için, hastanın yatışını yapan hekim ile görüşülerek hastanın klinik durumuna uygun olarak yatağı ve cihazlar hazırlanır (oksijen, monitörizasyon, infüzyon pompaları,  v.b.).

. Hastanın yoğun bakım ünitesine kabulüne kadar hastanın yatışını sağlayan ünitenin sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli hastaya refakat eder.Hasta acil servisten geliyor ise, acil serviste görevli tıbbi sekreter tarafından yatış işlemleri yapılmış olarak gelir. Hasta servisten nakil yoluyla geliyor ise, klinik kat tıbbi sekreteri tarafından yoğun bakım ünitesine nakil işlemi yapılmış olarak gelir.

. Başka hastaneden geliyor ise, acil serviste görevli sekreter tarafından yatış kayıt işlemleri yapılmış olarak yoğun bakım ünitesine gelir.

. Yoğun bakım yatan hasta protokol kayıt defterine yatış kaydı yapılı

. Yoğun Bakım servisinde kesinlikle refakatçi kabul edilmemektedir. Ziyaret saatleri dışında hasta ziyareti kesinlikle yasaktır. (ziyaret saatleri gündüz 12:00-13:00 akşam 18:00-19:00 arasındadır.)

. yoğun bakım servisinde ziyarete gelen kişilerin ziyaret kurallarına uyması zorunludur. Önlük giyme, maske ve bone takma, eldiven giyme vs.

yoğ5.jpg

  YOĞUN BAKIM SERVİSİ MAİL ADRESİ:

           acıpayamdh@hotmail.com

          TEL  NUMARALARI:

           0258 518 10 64     

           Dahili no:  (  4102  )

           FAX NO:

           0258 518 41 77

           0258 518 19 97