Klinik Hakkında
22 Mart 2022

Organ bağış birimi hastanemiz diyaliz merkezinde hizmet vermektedir.Bir hekim ve sekreter ile hizmet vermektedir.

Hastane yönetimi tarafından, organ bağışı birim sorumlusu olarak görevlendirilen personellerin ismi, iL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ, Sağlık Hizmetleri Başkanlığı, Sağlık Hizmetleri İzleme, Değerlendirme ve Denetim ve Sağlığın Geliştirilmesi Birimi ‘ ne bildirilir.

Hastane yönetimi tarafından organ bağışı birim sorumlusu olarak görevlendirilen personeller, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ organ bağışı il koordinatörü tarafından; Türkiye Transplantasyon Diyaliz Ve İzlem Sistemleri ne kaydı yapılır.

Türkiye Transplantasyon Diyaliz Ve İzlem Sistemleri ‘ne kaydı yapılan personele sisteme giriş yapabilmesi için Şifre ve kullanıcı kodu oluşturulur ve ilgili personele bildirilir. Görevli personel, bu Şifre ve kullanıcı kodu ile sisteme giriş yapabilir.

Organ bağışı yapmak isteyen kişilerin, sistem üzerindeki bilgileri, işlem basamaklarına göre kaydedilir.

En son sistem üzerinden otomatik olarak doldurulan, organ bağış formunun yazıcıdan çıktısı alınır ve 2 Şahit ve kişinin ıslak imzaları tamamlanır.

Islak imzaları tamamlanan organ bağış formu, tekrar sisteme tarayıcıdan taratılarak yüklenir.

Bağışta bulunan kişiye İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ tarafından verilen organ bağış kartlarından verilir.  Sisteme kayıt yapılan organ bağışları sistemdeki onay makamı tarafından onaylanır.

Sisteme giriş yapılamadığı durumlarda, hazırda bulunan boş organ bağış formları elle doldurularak kayıt altına alınır ve daha sonra sisteme kayıt yapılabilir.